Woda na nerki – czy woda mineralna ropuszcza kamienie nerkowe?
Lecznicze właściwości wody mineralnej znane są ludzkości od bardzo dawna. Kuracje wodne stosowane były już w starożytnym Egipcie, a ich drogocenne działanie było doceniane nawet przez ojca medycyny – Hipokratesa. Pierwsze dowody, potwierdzające lecznicze właściwości wody mineralnej, pochodzą z końca XVII stulecia. Wśród znanych i udowodnionych powodów, dla których warto pić wodę mineralną, można wymienić działanie moczopędne, które sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu.
Wedle zaleceń specjalistów należy pić co najmniej 1,5 l wody dziennie. Najlepiej wybierać wodę mineralną, ponieważ zawarte w niej składniki mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu.
Woda mineralna – właściwości
Woda mineralna zawiera sole mineralne w postaci jonów – rozpuszczonych składników stałych. Jej najczęściej spotykanym typem jest woda wgłębna, która jest wartościowa, ponieważ w wyniku bezpośredniego kontaktu ze skałami i minerałami, została wzbogacona o cenne dla zdrowia sole mineralne. Wyróżnia się wody nisko-, średnio i wysokozmineralizowane. Stopień mineralizacji wody wpływa na jej smak i właściwości zdrowotne. Najbardziej docenianą zaletą, płynącą z codziennego spożywania wody, jest orzeźwianie, a także dodawanie energii i usprawnianie pracy zarówno umysłowej, jak i fizycznej. Woda ma również właściwości odchudzające – dzięki piciu szklanki wody przed posiłkiem zmniejsza się uczucie głodu. Oprócz tego woda mineralna pozytywnie wpływa na kondycję skóry – zapobiega powstawaniu zmarszczek i nawilża skórę. Ponadto woda pełni ważną funkcję w profilaktyce chorób układu krwionośnego i pokarmowego.
Filtrowanie nerek – jak oczyścić nerki?
Woda odgrywa bardzo ważną rolę w profilaktyce i leczeniu chorób układu moczowego. W tym kontekście szczególnie istotne jest moczopędne działanie wody mineralnej - dzięki zawartym w niej substancjom mineralnym wraz z moczem wydalane są toksyczne dla organizmu substancje (kwas moczowy, szczawiowy oraz fosforowy). Duży wpływ na zdrowotne działanie wody ma stopień jej zmineralizowania. Osoby, które zmagają się ze schorzeniami układu moczowego powinny wybierać wodę bogatą w wapń, fosfor i magnez.
Woda mineralna a rozpuszczanie kamieni nerkowych
Jedną z najczęstszych chorób układu moczowego jest kamica nerkowa, która jest niezwykle bolesną dolegliwością – znacznie obniżającą komfort życia pacjentów. Osobom, które zmagają się z kamicą nerkową zaleca się picie co najmniej 2,5 l wody wysokozmineralizowanej dziennie. Woda mineralna wspomaga rozpuszczanie kamieni nerkowych. Jednakże przy kamicy nerkowej należy również pamiętać o innych zasadach dietetycznych. Osoby, cierpiące na tę dolegliwość powinny wyeliminować z codziennej diety sól kuchenną, ostre przyprawy, alkohol i słodycze oraz ograniczyć spożycie białka.
Przeczytaj również