16.09.2019

Jaką wodę dla dziecka wybrać?

Chyba każdy z nas ma świadomość tego, jak istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu odgrywa picie wody. Woda pomaga w transporcie składników odżywczych, reguluje temperaturę ciała, a wreszcie jest niezbędna dla procesu trawienia i wypłukiwania toksyn nagromadzonych w organizmie. Szczególną rolę odgrywa w rozwijającym się organizmie dziecka, dlatego już kilkumiesięcznym dzieciom powinniśmy zacząć podawać ten dobroczynny napój. Pytanie tylko: jaką wodę dla dziecka wybrać? Która z wód dostępnych na rynku będzie najbardziej odpowiednia dla naszej pociechy? W poniższym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Ile wody potrzebuje dziecko?

Ilość wody, jakiej potrzebuje dziecko każdego dnia, zależy zarówno od jego wieku, jak i masy ciała. W pierwszych miesiącach życia odpowiednią ilość otrzymuje wraz z mlekiem matki lub – w odpowiednich proporcjach – mlekiem modyfikowanym. Powszechnie przyjmuje się, że niemowlęta, które mają trzy miesiące, powinny otrzymywać 750 do 850 ml wody dziennie, a sześciomiesięczne już 950 do 1100 ml. W miarę, jak dziecko rośnie, jego zapotrzebowanie na wodę będzie się oczywiście zwiększać – szczególnie w okresach, gdy jest aktywne fizyczne czy podczas upalnych dni. Roczny maluch powinien otrzymywać od 1150 do 1300 ml, a dziesięciolatek już 1,5 litra wody dziennie.
Ważne, aby od najmłodszych lat przyzwyczajać dziecko do picia wody i wyrabiać w nim nawyk sięgania po nią o różnych porach dnia. Czysta woda do picia, pozbawiona cukru i niepotrzebnych kalorii, jest nie tylko niezbędna, lecz także najbardziej korzystna dla rozwijającego się organizmu. Odpowiednia woda dla dzieci wesprze ich zdrowy rozwój, zadba o właściwą równowagę organizmu oraz oczyści go z toksyn, przyspieszy metabolizm, a wreszcie poprawi samopoczucie.

Wybór wody dla dzieci

Oferta wód mineralnych dostępnych na rynku jest aktualnie naprawdę szeroka. Producenci oferują nam wody źródlane oraz mineralne o różnym stopniu zmineralizowania: nisko-, średnio- i wysokozmineralizowane. Już w trakcie ciąży warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej wody dla dziecka – takiej, która będzie korzystnie wpływać na malucha, a przy tym będzie właściwie dopasowana do jego bieżących potrzeb.
Polscy lekarze pediatrzy zalecają podawanie dzieciom przede wszystkim wody źródlanej i mineralnej nisko- lub średniozmineralizowanej oraz niskosodowej i niskosiarczanowej. Jeśli korzystamy z wody butelkowanej, zwróćmy uwagę na to, że całkowity poziom niskiej mineralizacji zawierać będzie od 50 do 500 mg, a średniej pomiędzy 500 a 1500 mg składników mineralnych na litr. Butelkowana woda dla niemowlaka nie musi być przegotowana, chyba że wymaga tego obróbka przyrządzanego posiłku. Jeśli używamy jednak wody przegotowanej, to warto postawić na wodę dla dziecka butelkowaną o średnim lub wysokim stopniu zmineralizowania – nie należy w końcu zapominać, że część składników mineralnych wytrąca się w postaci osadu.
W przypadku noworodków i dzieci nie zaleca się korzystania wody z kranu, chyba że mieszkamy w miejscu, gdzie woda ta jest wysokiej jakości. Warto mieć jednak na uwadze to, że standardy wody kranowej, regulowane Ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, nigdy nie dorównają restrykcyjnością tym dotyczącym wody butelkowej.

Jaka woda dla niemowlaka i rocznego dziecka?

Niemowlęta powinny przyjmować przegotowaną wodę źródlaną – najlepiej niskozmineralizowaną. Będzie ona odpowiednia zarówno do picia, jak i przygotowywania posiłków. Kluczową zasadą, o której powinniśmy przy tym pamiętać, jest to, że woda dla niemowlaka lub starszego dziecka musi być świeża. Po otwarciu butelki należy ją przechowywać w lodówce przez maksymalnie 48 godzin. Z kolei dzieci, które ukończyły już rok, mogą pić wodę nieprzegotowaną bardzo niskozmineralizowaną lub niskozmineralizowaną wodę mineralną. Średniozmineralizowaną zaleca się podawać dopiero po trzecim roku życia. Pamiętajmy przy tym, że woda, którą spożywa małe dziecko, nie powinna zawierać więcej niż 20 mg/l sodu i siarczanów.

A na koniec: etykiety i opakowania

Niestety, większość z nas nie zawsze zwraca uwagę zarówno na wybór odpowiedniego opakowania, w jakim przechowywana jest woda, jak i na umieszczoną na nim etykietę. Wielka szkoda, ponieważ obie te kwestie powinny odgrywać ogromną rolę przy zakupie wody dla dziecka. Z uwagi na dowiedziony szkodliwy wpływ plastiku na przechowywany w nim napój lub żywność oraz stopniowe przenikanie groźnych substancji do napoju, np. pod wpływem temperatury lub w wyniku długiego przechowywania, warto kupować przede wszystkim wodę w butelkach szklanych lub zdecydować się na zakup lub wynajęcie dystrybutora wody. Kluczowe będzie także zapoznanie się z etykietą znajdującą się na wodzie, która dostarczy nam niezbędnych informacji o jakości i właściwościach napoju czy miejscu jego ujęcia. Naturalna woda, pochodząca ze źródeł położonych w rejonach czystych oraz wydobywana przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii i wysokich zasad higieny, będzie zdecydowanie najlepszym wyborem.

Źródła:

  1. https://parenting.pl/jaka-wode-wybrac-dla-dziecka
  2. http://www.edziecko.pl/pierwszy_rok/1,79855,5438722,Woda____ale_jaka_.html
  3. https://www.mamalekarz.pl/woda-dla-dziecka-jaka-wybrac/
  4. https://ohme.pl/zdrowie/20-zaskakujacych-korzysci-z-picia-wody-tak-czystej-wody/