08.11.2018

Mała czarna to już przeżytek, czas poznać zieloną kawę! Zielona kawa – właściwości, zastosowanie

Espresso, Americano, Latte czy zwykła mała czarna to nazwy, jakie królują w menu każdej kawiarni. Wszyscy dobrze je znają i sięgają po nie każdego dnia. Właściwości tradycyjnej, parzonej kawy są wszystkim dobrze znane, jednak nie wszyscy wiedzą, że ma ona również mniej popularną odmianę. Zielona kawa, bo o niej właśnie mowa, ostatnimi czasy została odkryta na nowo. Powszechnie panujące o zielonej kawie opinie skłaniają do tego, aby poznać ją nieco bliżej. Sprawdź, jak działa zielona kawa, jak pić ją dobrze, aby spełniała swoją rolę.

Zielona kawa – właściwości

Warto podkreślić, że w kwestii zielonej kawy właściwości ziaren są zupełnie inne od tych, które przypisuje się tradycyjnie parzonej kawie. Swoją nazwę zielona kawa zawdzięcza barwie otrzymanego naparu z ziaren, których obróbka zakończyła się jeszcze przed procesem palenia. Zielona kawa to niepalone dojrzałe lub niedojrzałe ziarna kawy z gatunku Robusta. Jest więc to dokładnie ten sam gatunek kawy, który najczęściej spożywamy w postaci czarnej lub białej kawy. Pominięcie etapu palenia sprawia, że w ziarnach nie dochodzi do procesu pirolizy, który w przypadku tradycyjnego przygotowania kawy odpowiada za jej niezwykły aromat i smak, a także ciemny kolor. W przeciwieństwie do kawy czarnej palonej, zielona kawa zawiera znacznie więcej nielotnych związków i kwasu chlorogenowego, który uznawany jest za substancję zbawienną w procesie odchudzania. 

Zielona kawa nie zawsze musi występować w tej właśnie barwie, jednak jest dużo jaśniejsza i nie ma tak intensywnego smaku. Bardzo często nazywana jest również kawą surową. Zielona kawa jest delikatniejsza i mniej aromatyczna od kawy czarnej, ale nie oznacza to, że jest od niej smaczniejsza. Wiele osób nie jest w stanie przyzwyczaić się do smaku zielonej kawy o poranku. Jej smak bardziej przypomina napar z zielonej herbaty niż małą czarną.

Uznaje się, że ziarna kawy zielonej są bardzo trwałe i można je przechowywać nawet przez 10 lat bez znacznego wpływu na jakość. Według smakoszy, zielona kawa długo leżakowana, zyskuje lepszy smak.

W zielonej kawie kofeina nadal działa

Kawę pije się między innymi dla jej niepowtarzalnego smaku i aromatu, jednak przede wszystkim chodzi o pobudzenie. Jak się okazuje, w kawie zielonej kofeina jest również obecna, choć występuje w nieco mniejszych ilościach. Mimo to napar z zielonej kawy wciąż jest napojem pobudzającym, a oprócz tego znacznie poprawia samopoczucie. Dodatkowo, to właśnie obecność kofeiny w połączeniu z kwasem chlorogenowym ma działanie sprzyjające utracie wagi.

Z zieloną kawą odchudzanie nabiera nowego wymiaru

To, co stoi za wzrostem popularności tego napoju, to krążące o zielonej kawie opinie, zgodnie z którymi ma ona zbawienny wpływ na utratę zbędnych kilogramów. Jak się okazuje, z zieloną kawą odchudzanie rzeczywiście może być łatwiejsze i bardziej skuteczne, przede wszystkim ze względu na to, że zielone ziarna kawy Robusta nie poddane paleniu zawierają duże ilości kwasu chlorogenowego oraz nielotnych związków, które znacznie zmniejszają poziom glukozy przyswajanej przez organizm z dostarczanych mu pokarmów.

Wiele osób uważa, że również czarna kawa ma właściwości antyoksydacyjne i wpływa na proces odchudzania dzięki obecności kwasu chlorogenowego. Jednak faktem jest, że proces palenia ziaren przyczynia się do utraty większości kwasu chlorogenowego. Dlatego picie czarnej kawy nie daje tak spektakularnego efektu, jak napar przyrządzony z zielonych ziaren.

Zalety zielonej kawy

Zielona kawa to surowe ziarna, które zamiast paleniu, poddano wyłącznie ekstrakcji. Dzięki pominięciu obróbki cieplnej w zielonej kawie zachowane są substancje, którym przypisuje się prozdrowotne działanie, szczególnie kwas chlorogenowy. Jednak większość z właściwości leczniczych przypisywanych zielonej kawie pozostaje w sferze przypuszczeń i wymaga dalszych, dokładniejszych badań. Między innymi, mówi się o jej pozytywnym wpływie na leczenie cukrzycy typu 2, a nawet różnego rodzaju infekcji. Kafeol i kafestol zawarte w ziarnach kawy wykazują właściwości antyrakowe i neuroprotekcyjne. Oznacza to, że regularne picie zielonej kawy może zapobiegać niektórym nowotworom, a także chorobom neurodegeneracyjnym, takim jak choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera. 

Można wymienić wiele zalet picia zielonej kawy:

  • wspomaganie odchudzania,
  • poprawa metabolizmu,
  • zmniejszania poziomu cukru we krwi,
  • pobudzenie,
  • zapobieganie namnażaniu komórek nowotworowych,
  • poprawa odporności,
  • profilaktyka wielu chorób.

Zielona kawa znalazła zastosowanie również w kosmetykach. Zawarte w niej substancje o właściwościach antyoksydacyjnych wpływają na młody wygląd skóry. Wyciąg z zielonej kawy stosuje się coraz częściej w kosmetykach do profesjonalnych zabiegów w gabinetach kosmetycznych. Do zastosowania zewnętrznego wykorzystuje się nie tylko ekstrakt, ale też olejek z zielonej kawy tłoczony na zimno – bogaty jest w antyoksydanty, witaminę E, kwas chlorogenowy, fitosterole oraz kwas linolenowy. Wspomaga walkę z cellulitem, zwalcza wolne rodniki, które przyspieszają starzenie skóry, a także zatrzymuje wilgoć w skórze, poprawiając jej nawilżenie.

Czy występują skutki uboczne picia zielonej kawy?

Zastanawiasz się, czy możliwe jest wystąpienie skutków ubocznych? Okazuje się, że może zbyt gwałtownie obniżyć poziom cukru u diabetyków lub wywołać reakcję alergiczną. Napar z zielonej kawy bądź forma zielonej kawy w tabletkach może wywołać również infekcję dróg moczowych u osób ze skłonnościami. Nie jest też wskazana dla osób borykających się ze stanami lękowymi, ze względu na zawartość kofeiny. Wpływ zielonej kawy na wymienione dolegliwości nie jest jednak jednoznacznie potwierdzony.

Zielona kawa może podwyższać poziom cholesterolu we krwi. Odpowiedzialne są za to dwa związki – kafeol i kafestol. Jest to informacja niepokojąca w kontekście wcześniej opisanych zalet zielonej kawy. Nadwadze i otyłości bardzo często towarzyszy podwyższony poziom cholesterolu, więc stosując zieloną kawę, możemy go dodatkowo zwiększyć. Ponadto zielona kawa może podwyższać poziom homocysteiny – aminokwasu, którego zbyt duża ilość we krwi (podobnie jak cholesterolu) może podnosić ryzyko miażdżycy. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas sięgania po zieloną kawę na odchudzanie. 

Zielona kawa – jak pić ten napój?

Znając już wszystkie zalety zielonej kawy, warto przejść do tego, jak ją dobrze parzyć. Najlepsza w przygotowaniu jest kawa zielona mielona, która jest dosyć łatwo dostępna. Można jednak zakupić pełne ziarna i zmielić je samodzielnie. W pierwszej kolejności należy namoczyć ziarna kawy, następnie rozdrobnić je w moździerzu, a dopiero później zamieścić je w młynku (są dużo twardsze od ziaren palonych). Dwie małe łyżeczki kawy zielonej mielonej należy zalać filtrowaną wodą, najlepiej w temperaturze 90 stopni. Kawa powinna się parzyć około 10 minut, a po tym czasie jest już gotowa do spożycia. Dla podkręcenia smaku można dodać do niej cukier lub miód i przyprawy (cynamon, kardamon, goździki). Niektórzy dolewają odrobinę mleka. 

Zielona kawa – gdzie kupić ten specyfik?

Czarna kawa jest dostępna na każdym kroku, ale trudniej znaleźć jej zieloną odmianę. Obecnie istnieje jednak wiele miejsc z zieloną kawą, gdzie można kupić ją bez problemu. Dostępna jest w sklepach ze zdrową żywnością i produktami organicznymi. W aptekach można znaleźć zieloną kawę w tabletkach lub kapsułkach, które wykazują takie samo działanie jak napar. Zielona kawa na odchudzanie w formie suplementu jest wygodniejsza w użyciu, zwłaszcza dla osób, którym jej smak nie przypadł do gustu. Z naszej perspektywy bezpieczniejsze dla zdrowia jest picie mielonej kawy zielonej zaparzonej dobrej jakości wodą niż łykanie jej w formie tabletek. Produkcja suplementów diety nie jest nadal tak dobrze kontrolowana, jak produkcja leków. Producenci korzystają z różnych metod produkcji, a ich suplementy różnią się pod względem składu. Ilość kofeiny w tabletkach może się znacząco różnić od deklarowanej, przez co łatwo przesadzić z jej spożyciem. Nadmiar kofeiny może zwiększyć ciśnienie krwi, spowodować odwodnienie, a także zaburzyć sen. Stosując kawę zieloną mieloną mamy większą kontrolę nad jej dawkowaniem. 

Jeśli chodzi o zieloną kawę, cena mielonych ziaren oraz tabletek waha się pomiędzy 20-30 złotymi. Chociaż zielona kawa jest produktem w 100% naturalnym, to nie zawsze musi to być towar najwyższej jakości. Dlatego warto sięgać po zieloną kawę cieszącą się dobrymi opiniami, opatrzoną informacjami na temat kraju pochodzenia, niekoniecznie najtańszą.

Źródła:

  1. https://www.hellozdrowie.pl/blog-kawa-i-cholesterol-koniec-z-espresso-i-sypana/
  2. https://kawa.pl/artykuly/zielona-kawa-i-jej-wlasciwosci/