05.03.2020

Kawa bezkofeinowa – rozpuszczalna czy ziarnista? Czy jest zdrowa?

Kawa bezkofeinowa najczęściej pita jest przez kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią, a także przez osoby cierpiące na nadciśnienie. Nie każdy jednak wie, czym tak naprawdę różni się od zwykłej kawy. Dowiedz się, jak powstaje kawa bezkofeinowa i czy jest zdrowa.

Jak powstaje kawa bezkofeinowa?

Kawa bezkofeinowa to w rzeczywistości kawa odkofeinizowana. Istnieją trzy podstawowe sposoby na przeprowadzenie tego procesu:

  • z zastosowaniem chemicznych rozpuszczalników, np. chlorku metylenu, octanu etylu – środki te wypłukują kofeinę z ziaren. Po przeprowadzeniu procesu dekofeinizacji są odparowywane z ziaren, dlatego też ten sposób nie jest niebezpieczny dla zdrowia,
  • z użyciem filtrów węglowych – niekiedy nazywana szwajcarską. Wykorzystuje zjawisko odwróconej osmozy wody oraz węgiel aktywny. To metoda organiczna, jednak niekiedy kawa bezkofeinowa uzyskana za jej pośrednictwem może być mniej aromatyczna oraz stracić intensywność smaku,
  • za pomocą CO2 – usunięcie kofeiny poprzez przepuszczenie dwutlenku węgla przez ziarna kawy. Cały proces odbywa się w temperaturze 70℃ pod dużym ciśnieniem. Proces daje rezultat w postaci najlepszej jakościowo kawy bezkofeinowej, jest też jednak najdroższy.

Warto przy tym pamiętać, że żaden z procesów dekofeinizacji nie pozwala na całkowite usunięcie kofeiny z ziaren. Dlatego kawa bezkofeinowa jest właściwie kawą nisko kofeinową. Jej jedna filiżanka najczęściej zawiera ok. 1-8 mg. Dla porównania, w zwykłej kawie znajduje się od 65 do aż 140 mg kofeiny.

Kawa bezkofeinowa – czy jest zdrowa?

Kawa bezkofeinowa od zwykłej różni się właściwe wyłącznie zawartością kofeiny, dlatego z pewnością będzie lepszym wyborem dla osób, które powinny uważać na jej spożycie, w tym nie tylko kobiet w ciąży i osób z nadciśnieniem, lecz także tych z poważniejszymi schorzeniami nerek. Należy jednak pamiętać, że wypicie dużej liczby filiżanek da praktycznie ten sam efekt, co picie zwykłej kawy, dlatego trzeba zachować umiar.

Kawa bezkofeinowa nie pobudzi i nie poprawi koncentracji, jednak jest bogata w substancje odżywcze, w tym:

  • magnez – odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, wspomaga pracę mięśni,
  • potas – zapewnia właściwą pracę serca i całego systemu krwionośnego, odpowiada za procesy przemian białek, węglowodanów i tłuszczów,
  • witaminę B3 – inaczej niacyna, ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, bierze udział w produkcji hormonów.

Kawa bezkofeinowa, tak samo jak zwykła, zawiera również liczne antyoksydanty i chroni przed cukrzycą typu II. Uważa się również, że mimo braku kofeiny zmniejsza ryzyko chorób otępiennych, np. Alzheimera czy Parkinsona.

Kawa bezkofeinowa – rozpuszczalna czy ziarnista? Jak ją przygotować?

Kawę bezkofeinową przygotowuje się właściwie tak samo, jak jej zwykłą wersję. Dlatego też parzenie tej rozpuszczalnej będzie wymagało wyłącznie zalania jej wodą o temperaturze ok. 90℃. Oczywiście, kawa rozpuszczalna z pewnością nie dorówna smakiem i aromatem tej pozyskiwanej ze zmielonych ziaren.

Innym typem parzenia kawy bezkofeinowej jest ten z zastosowaniem pełnych ziaren. Na początek należy zagotować wodę, a gdy ta będzie już gotowa, zemleć ziarna. Można również skorzystać z mielonej kawy bezkofeinowej, jednak ten rodzaj bardzo szybko traci swój pełny smak, zapach i aromat. Następnie wodę należy ostudzić do ok. 90℃ i zalać nią kawę. Proporcje powinny wynosić ok. 10 g kawy na 180 ml wody.

Po zaparzeniu kawy na jeden z opisanych sposobów, można ją doprawić według uznania bądź dolać pożądaną ilość mleka.

Kawa bezkofeinowa ma podobny smak, zapach i właściwości do tej z zawartością kofeiny. Różnica tkwi niemal wyłącznie w znacznie mniejszej zawartości kofeiny, dlatego nie daje efektu pobudzenia, ma jednak wszelkie inne zalety zwykłej „małej czarnej”.