31.08.2017

Jakie właściwości ma kawa?

Wiele mówi się o negatywnym wpływie kawy na zdrowie oraz o jej silnie uzależniającym działaniu. Jednakże kofeina – najpopularniejszy składnik kawy – przyśpiesza metabolizm oraz wspomaga proces odchudzania. Oprócz tego kawa poprawia krążenie krwi, zmniejsza ból mięśni oraz przyczynia się do opóźnienia procesów starzenia się organizmu.

Dzienna dawka spożycia kawy

Kawa jest najpopularniejszym napojem na świecie, a wiele ludzi nie wyobraża sobie bez niej dnia. Nie jest jednak tajemnicą, że nadmierna ilość kawy, a dokładnej kofeiny w niej zawartej, może szkodzić zdrowiu. Wśród charakterystycznych objawów przedawkowania kawy można wymienić: rozdrażnienie, nerwowość oraz problemy z zasypianiem. Specjaliści zalecają, by nie przyjmować większej dawki kofeiny niż 300 mg. Zaskakującym jest fakt, że najmniejszą zawartością kofeiny charakteryzuje się klasyczne espresso. Wynika to ze stosunkowo krótkiego czasu ekstrakcji ziaren przy przygotowaniu tego typu kawy. Espresso zawiera zaledwie 57 mg kofeiny. Dla porównania kubek kawy mielonej zawiera jej ok. 100 mg, a kawy rozpuszczalnej ok. 120 mg.

Picie kawy a odchudzanie

Wśród najlepiej znanych właściwości kawy można wymienić jej działanie pobudzające. Niewiele osób wie, że kawa, a dokładniej zawarta w niej kofeina aktywnie wspomaga odchudzanie. Doskonale zdają sobie z tego sprawę koncerny farmaceutyczne, które wykorzystują kofeinę do produkcji suplementów diety na odchudzanie. Regularne picie kawy może przyśpieszyć metabolizm, a także tempo spalania tłuszczu. Co istotne, w celu zachowania odchudzających właściwości kawy należy nie dodawać do niej cukru, śmietanki, a także słodkich syropów.

Właściwości przeciwstarzeniowe kawy

Kawa oprócz właściwości pobudzających i odchudzających wykazuje również działanie przeciwstarzeniowe. Nieprzetworzone ziarna kawy są bogatym źródłem antyoksydantów, które niwelują wolne rodniki, przyczyniające się do powstawania zmarszczek. Oprócz tego kawa zawiera sole łączące, m.in. wapń, potas, magnes, fosfor, żelazo, cynk i chrom. Pierwiastki te odgrywają bardzo ważną rolę w zwalczaniu pierwszych oznak starzenia się organizmu.

Wpływ kawy na samopoczucie

Regularne picie kawy w niewielkich ilościach może pozytywnie oddziaływać na samopoczucie i zmniejszać ryzyko wystąpienia depresji i innych chorób o podłożu psychologicznym. Badania amerykańskich naukowców wykazały, że po wypiciu filiżanki kawy zwiększa się poziom serotoniny i dopaminy, które są substancjami odpowiedzialnymi za dobre samopoczucie.

Kawa zapobiega groźnym chorobom

Najważniejszą właściwością kawy jest zapobieganie wielu chorobom. Codzienne picie dobrej jakości kawy może zminimalizować ryzyko chorób serca. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w kawie substancjom chemicznym, które wykazują właściwości przeciwzapalne. Oprócz tego napój ten pozytywnie wpływa na stan wątroby – zmniejsza ryzyko marskości oraz stanów zapalnych. Kawa również zapobiega chorobie Parkinsona i Alzheimera, głównie za sprawą zawartej w niej kofeinie. Nie bez znaczenia jest również to, że kawa zapobiega wystąpieniu raka wątroby, jelita grubego, piersi, prostaty. Jest to zasługą przede wszystkim zawartych w kawie antyoksydantów, które zapobiegają wszelakim stanom zapalnym organizmu.