Jaka woda do kawy? Porady dla smakoszy!
Letni poranek z filiżanką mocnego espresso czy wieczór we dwoje ze zmysłowym cappuccino? Niezależnie od tego, jaki rodzaj kawy lubisz, ważne, żeby była ona przyrządzona w profesjonalny sposób. Okazuje się, że nie tylko pochodzenie ziaren ma znaczenie, równie ważna przy parzeniu kawy jest woda, której używamy.
Miękka i twarda- kranowa woda do kawy.
Przyrządzając kawę w zaciszu własnego mieszkania, zwykle korzystamy z wody dostępnej w kranie. Trzeba jednak pamiętać, że “kranówka” w każdym Polskim mieście różni się składem, a co zatem idzie również smakiem. Z naszych kranów płynąć może woda twarda lub miękka. Różnią się one zawartością minerałów, których woda twarda ma zdecydowanie więcej. Dlatego używając jej do parzenia kawy, musimy brać pod uwagę możliwość zredukowania jej smaku i uzyskania wyraźnej goryczki. Woda miękka w żaden sposób nie wpływa na smak napojów.
Na co trzeba zwracać uwagę, wybierając wodę do kawy?
Kawę można oczywiście zaparzyć z wielkim sukcesem, korzystając z dostępnych w sklepach wód butelkowanych. Wybierając idealną, trzeba zwrócić uwagę na:
- Mineralizację
Woda do kawy powinna zawierać jak najmniej minerałów, które będą wchodzić w reakcje z ziarnami i zmieniać smak napoju. Dlatego od razu odpadają wszelkie wody zmineralizowane. - Zakwaszenie
Duże znaczenie ma również poziom pH. Wody do kawy powinny mieć ph między 5,5 a 7. Poniżej tego progu (woda destylowana) uzyskamy napój gorzki a wręcz o “drewnianym” smaku, natomiast powyżej bardzo cierpki. - Poziom chloru
Chlorowana woda kojarzy nam się głównie z basenami, jednak nie trudno znaleźć w sklepach butelki o wysokiej zawartości chloru i jego pochodnych. Pierwiastki te nadają kawie mocno kwaskowy posmak, a jednocześnie przyspieszają proces rdzewienie ekspresu.
Jaka jest więc najlepsza woda do kawy?
Bariści polecają świeżą i oczyszczoną wodę, dlatego najlepiej sprawdzi się “kranówka” przepuszczona przez jeden z ogólnodostępnych filtrów do wody. Tego typu produkty nie tylko oczyszczą ją z minerałów, lecz również zmiękczą twardą wodę.
Idealna temperatura wody do kawy.
Rodzaj wody to jedno, jednak nie można zapomnieć o jej temperaturze. Chociaż większość z nas zalewa swoją domową kawę wrzątkiem, jest to bardzo duży błąd, który zabija znaczną część smaku. Przyjmuje się, że optymalna temperatura wody do kawy powinna wynosić od 88 do 94 ˚C .
- Jeśli temperatura będzie za niska.
Może się zdarzyć, że za zimna woda nie tylko nie zaparzy naszej ulubionej kawy, lecz również nada jej kwaskowaty smak, pozbawiając wszelkich dodatkowych nut. - Jeśli temperatura będzie za wysoka.
Zalewanie kawy wrzątkiem to nasz podstawowy baristyczny grzech, który może bardzo łatwo zniechęcić do picia tego napoju. Kawa parzona w zbyt wysokiej temperaturze zostaje pozbawiona wszelkich aromatów, staje się płaska i gorzka.
Kawa jak z podręcznika?
Jak się okazuje, możliwe jest dokładne określenie idealnych parametrów wody do kawy, które zapewnią nam perfekcyjny smak napoju. Ich określenia podjęło się Niemieckie Stowarzyszenie Importerów i Miłośników Kaw. Dzięki ich wieloletnim badaniom otrzymaliśmy takie oto parametry:
twardość ogólna 7–12° dH
twardość węglanowa 3–4° dH
pH 6,5–7,5.
Na tej podstawie, w Luizjanie została stworzona specjalistyczna woda o idealnym składzie do zaparzania kawy, na razie dostępna jedynie w kilku krajach za granicą, jednak możliwe, że z czasem ten wynalazek zawita także do Polski.
A co ze szklanką wody do espresso?
W każdej dobrej kawiarni zamawiając espresso, dostaniemy małą filiżankę kawy i szklankę zimnej wody. Połowa z nas mylnie uważa, że woda ma za zadanie złagodzić ostry i intensywny smak gęstego napoju, okazuje się jednak, że jest zupełnie odwrotnie. Podaną do zamówienia wodę powinno się wypić przed spróbowanie kawy, tak by oczyścić usta oraz przełyk, dzięki czemu możliwe jest pełne delektowanie się delikatnymi nutami smakowymi.
Przeczytaj również