Jak picie wody wpływa na Twój organizm?
Woda bierze udział we wszystkich ważnych procesach w organizmie człowieka, umożliwia trawienie enzymów, oddychanie komórkowe, a także zapobiega wielu chorobom. Jej nieoceniony wpływ na funkcjonowanie organizmu doceniano już w starożytności. Picie wody w odpowiedniej ilości poprawia pamięć i koncentrację, a także wspomaga proces spalania tkanki tłuszczowej. Nie bez znaczenia jest również to, że woda poprawia kondycję skóry oraz zapewnia odpowiedni poziom jej nawilżenia.
Wpływ wody na organizm człowieka
Nie jest tajemnicą, że woda pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka. Picie właściwej ilości wody zapobiega chorobom układu moczowego, a także łagodzi wiele dolegliwości w tym, m.in.: wzdęcia i wrzody żołądka. Poza tym woda może być wybawieniem dla osób, które prowadzą stresujący tryb życia. Wśród innych korzyści, płynących z picia wody można wymienić:
- oczyszczanie organizmu z toksyn,
- wspomaganie metabolizmu i redukcji tkanki tłuszczowej,
- zapobiega zaparciom, wzdęciom i bólom brzucha,
- regulowanie temperatury organizmu,
- niwelowanie uczucia zmęczenia,
- poprawę wytrzymałości fizycznej,
- poprawę kondycji skóry.
Zapotrzebowanie na wodę – ile dziennie wody powinien wypijać każdy człowiek?
Ilość wody, którą powinien wypijać każdy człowiek, jest sprawą indywidualną i uzależnioną od: trybu życia, warunków atmosferycznych oraz stanu zdrowia. Specjaliści wskazują, że duże znaczenie w ustalaniu dziennego zapotrzebowania na wodę ma również masa ciała. Dorosły człowiek wydala około 2,5 litra wody dziennie wraz z potem, moczem, przez skórę, układ pokarmowy i płuca. By uzupełnić straty, należy pić odpowiednią ilość wody, którą można obliczyć na podstawie prostej zależności: 1,5 litra plus 0,05 litra na każdy kilogram masy ciała powyżej 20 kg.
Komu zalecane jest picie wody w dużej ilości?
Każda osoba odchudzająca się powinna pamiętać o piciu wody w dużej ilości. Dieta redukcyjna zazwyczaj bogata jest w błonnik pokarmowy, który daje uczucie sytości na dłużej. Należy pamiętać, że błonnik spełnia swoje funkcje tylko wówczas, gdy do organizmu jednocześnie dostarczymy odpowiednią ilość wody.
Najwięcej wody powinni wypijać sportowcy oraz osoby pracujące w wysokich temperaturach. Osoby, które pracują fizycznie lub uprawiają sport, powinny wypijać nawet 5 l wody dziennie. O stałe nawadnianie organizmu należy dbać także w lecie, bowiem wysokie temperatury, sprzyjają utracie wody, co może skutkować poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Co istotne, duże ilości wody powinny pić również osoby, które zmagają się z podwyższoną temperaturą ciała, biegunką i wymiotami.
Rodzaje wody – jaką wodę wybrać?
Półki sklepowe uginają się od ciężaru wód, które różnią się od siebie nie tylko nazwą, ale także zawartością składników mineralnych i właściwościami zdrowotnymi. Do najpopularniejszych typów wód można zaliczyć:
- wodę z wysoką zawartością wodorowęglanów (600 mg/l), której picie zaleca się osobom, które zmagają się z nadciśnieniem, cukrzycą i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (zwłaszcza żołądka i dwunastnicy),
- wodę wysokosodową (powyżej 50 mg sodu na litr), która zalecana jest dla osób aktywnych fizycznie, a także chorych, zmagających się z biegunką, wymiotami i wysoką temperaturą ciała,
- wodę z obniżoną zawartością sodu (poniżej 20 mg/l) przeznaczoną do picia dla osób z chorobami nerek, schorzeniami układu sercowo-naczyniowego i dla małych dzieci,
- wodę wysokowapniową (powyżej 150 mg/l) przeznaczoną dla osób w podeszłym wieku, kobiet w okresie przekwitania, a także zawodowych sportowców,
- wodę z wysoką zawartością magnezu (powyżej 70 mg/l), która przeznaczona jest dla osób, zmagających się z cukrzycą i problemami kardiologicznymi, a także dla osób, które prowadzą stresujący tryb życia.
Niezależnie od naszego wieku i stanu zdrowia, na co dzień powinniśmy wybierać wodę źródlaną. Charakteryzuje się ona umiarkowaną zawartością minerałów (poniżej 500 mg/l) - w związku z tym picie wody źródlanej zalecane jest każdemu, nawet kobietom w ciąży i małym dzieciom.
Jak należy pić wodę?
Wodę powinno się pić często, ale za to w małych ilościach. Picie wody w taki sposób pozwala na lepsze nawodnienie organizmu i przyswojenie substancji mineralnych. Nie można pić wody “na zapas”, np. gdy przez cały dzień wypiliśmy mało płynów, a wieczorem chcemy to nadrobić wypijając od razu półtora litra wody. Takie postępowanie może przeciążyć nerki. Woda wypita w nadmiernej ilości zostanie szybko wydalona przez organizm i nawet nie zdąży go nawodnić. Konsekwencją długotrwałego picia wody w ilości przekraczającej zalecane dawki płynów, może również doprowadzić do zaburzeń w gospodarce wodno-elektrolitowej organizmu.
Jak zatem należy pić wodę? Rano zaleca się picie wody z dodatkiem cytryny – dzięki temu przyspieszamy metabolizm i usuwamy z organizmu toksyny. W pracy warto mieć zawsze pod ręką szklankę wody źródlanej, którą powinniśmy pić małymi łykami przez cały dzień. Nie czekajmy, aż poczujemy pragnienie, ponieważ to pierwszy objaw odwodnienia organizmu, do którego nie powinniśmy doprowadzać.
Picie wody a inne napoje
Niestety nawyk picia wody w dużych ilościach ujawnia się dopiero latem. Tymczasem przez cały rok powinniśmy wypijać około 1,5-2 litry wody dziennie. Gorsze od picia wody w zbyt małej ilości, jest nie picie wody wcale, a zaspokajanie pragnienia słodkimi napojami gazowanymi, energetykami, dużą ilością kawy i herbaty, a nawet sokami. Niektóre napoje mogą działać na organizm wręcz odwadniająco - takie właściwości ma alkohol, a także napoje zawierające kofeinę. Słodkie napoje gazowane i energetyzujące zawierają znaczące ilości cukru - wybieranie tego typu napojów zamiast picia wody, grozi nadmiernym spożyciem cukru, co może doprowadzić do rozwoju otyłości, a także cukrzycy typu 2. Z tego względu odradza się nawet częste spożywanie soków owocowych, które również są źródłem cukrów prostych.
Przeczytaj również