30.06.2020

Ciśnieniowy ekspres do kawy – czym różni się od zwykłego ekspresu?

Kawa to napój, który ma wielu zwolenników. Jedni uwielbiają kawę ziarnistą, którą sami mielą w młynku, drudzy nie lubią fusów i preferują rozpuszczalną. Nie da się jednak ukryć, że najlepsza, nie tylko w smaku, lecz także pod względem jakości, jest kawa przygotowana w ekspresie. Szczególnie warty uwagi jest ciśnieniowy ekspres do kawy. Czym różni się od ekspresu przelewowego i czy warto kupić takie urządzenie?

Jak to się zaczęło, czyli historia ekspresu ciśnieniowego

Wielu smakoszy kawy zgodnie uznaje, że najlepszej kawy można skosztować we Włoszech. Coś w tym jest, ponieważ aromatyczna kawa pod większym ciśnieniem po raz pierwszy została przygotowana właśnie tam. Wynalazcą espresso prawdopodobnie był mediolańczyk Luigi Bezzera, a także Angelo Moriondo pochodzący z Turynu. Angelo w 1884 roku wynalazł pierwszy ekspres wykorzystujący działanie wody oraz pary wodnej do parzenia kawy. Z kolei Luigi Bezzera ulepszył działanie pierwowzoru, jednak wciąż działanie tych urządzeń sprawiało wiele problemów.

Dopiero Desidero Pavoni, wykupując prawa patentowe do urządzenia od Bezzery w 1901 roku, ulepszył całą konstrukcję na tyle, że zaczęła się bardzo szybko rozprzestrzeniać a „cafe espresso” można było spotkać coraz częściej. Na początku tylko we Włoszech, a później już w wielu innych miejscach Starego Kontynentu.

Urządzenia mogły wyprodukować dziennie nawet 1000 sztuk espresso. Nie był to dokładnie ten sam napój, który pijemy obecnie. Jego smak był nieco inny, często „przypalony”, za co odpowiadały wciąż dalekie od doskonałości ekspresy.

Po latach udało się stworzyć urządzenie przygotowujące espresso pod ciśnieniem przekraczającym 2 bary, a na dodatek z charakterystyczną, znaną nam po dziś dzień „cremą”, czyli kawową pianką. Dokonał tego również Włoch - (a jakże!) Achile Gaggia.

Później jeszcze wielokrotnie udoskonalano ekspresy ciśnieniowe, wykorzystując coraz ciekawsze nowinki techniczne. Wymienić należy nazwisko osoby, która przyczyniła się do tego szczególnie. Był to Ernesto Valente, twórca Faema E61, czyli najbardziej popularnego ekspresu do kawy. Legendarny model jest dostępny do kupienia aż do dziś.

Ekspres do kawy ciśnieniowy a przelewowy - różnice

Smak kawy zależy nie tylko od jakości produktu, lecz także sposobu, w jaki zostaje przygotowany napar. Ekspresy, które cieszą się największym uznaniem kawoszy, to ekspresy ciśnieniowe. Jak działają?

  • W tym ekspresie możliwe jest przygotowanie prawdziwego, doskonałego espresso. Zresztą sama nazwa tego napoju pochodzi od włoskiego ,,pod ciśnieniem”.
  • Urządzenia tego typu są wyposażone w funkcję spieniania mleka.
  • Parzenie kawy odbywa się pod wpływem ciśnienia, wytworzonego przez zainstalowaną pompę, która sprawia, że woda przepływa przez kawę z odpowiednim ciśnieniem i w ten sposób parzy się napój.
  • Ten sposób parzenia pozwala wydobyć z kawy głęboki i bogaty smak oraz aromat.
  • Niektóre ekspresy do kawy ciśnieniowe są ponadto wyposażone w młynek, w którym można mielić ziarna.

Ekspres przelewowy:

  • aby zaparzyć kawę, należy najpierw umieścić w przeznaczonym do tego miejscu filtr do kawy i wsypać do niego odpowiednią ilość produktu,
  • ekspres tego typu jest wyposażony w zbiornik na wodę oraz płytę grzewczą. Woda jest pobierana ze zbiornika, a następnie ogrzewana,
  • ogrzana woda jest doprowadzana do pojemnika i przez specjalny otwór ścieka do dzbanka. W ten sposób parzona jest kawa,
  • niektóre ekspresy tego typu mają możliwość regulacji mocy naparu, dzięki czemu można otrzymać kawę mocną lub słabą.

Z czego składają się ciśnieniowe ekspresy do kawy?

  • System do spieniania mleka, który pozwala na otrzymanie mlecznej pianki, pożądanej szczególnie w mlecznych kawach, na przykład latte. Może być to dysza, która służy do samodzielnego spieniania mleka, lub automatyczny system, który pozwala na przygotowanie mlecznej kawy po naciśnięciu odpowiedniego przycisku.
  • Filtr do wody, który poprawia smak wody, a co za tym idzie, także kawy.
  • Element grzejny, który służy do ogrzania wody do odpowiedniej temperatury w momencie jej przepływu.
  • Pompa odpowiadająca za odpowiednie ciśnienie wody, która przepływa przez kawę. To właśnie pompa oraz ciśnienie odpowiadają za to, by napój został odpowiednio zaparzony.

Rodzaje ekspresów ciśnieniowych

Ekspresy ciśnieniowe można podzielić na trzy grupy:

  • ekspresy kapsułkowe,
  • ekspresy kolbowe,
  • ekspresy automatyczne.

Pierwsza z nich, czyli ekspresy na kapsułki, to bardzo wygodne i kompaktowe urządzenia. Są doceniane przede wszystkim przez osoby lubiące próbować różnych rodzajów kaw i jednocześnie ceniące sobie wygodę oraz szybkość przygotowywania tego aromatycznego napoju. Do przygotowania smacznej filiżanki kawy w ekspresie kapsułkowym nie potrzeba specjalnych umiejętności ani skupienia - smak oraz intensywność napoju zawsze będzie taki sam, bez wysiłku.

Zaletą tego rodzaju urządzeń jest również przystępna cena. Dobrej jakości model można nabyć już za kilkaset złotych. Na ich korzyść przemawia także łatwość ogólnego utrzymywania w czystości.

Za pomocą ekspresu kapsułkowego w kilka chwil przygotujemy filiżankę ulubionej kawy bez konieczności jej mielenia. Wystarczy wybrać odpowiednią kapsułkę wypełnioną kawą, umieścić ją w ekspresie, kliknąć przycisk i gotowe.

Producenci ekspresów kapsułkowych oferują mnóstwo rodzajów kaw do wyboru, dzięki czemu nie zabraknie nam pomysłów na przyrządzanie czarnego napoju w różnych wersjach.

Wiele osób wybiera ekspres kapsułkowy, kierując się jego wyglądem. Trzeba przyznać, że wiele modeli wyróżnia się naprawdę ciekawym i oryginalnym designem. Dzięki temu ekspres do kawy nie jest tylko zwykłym kuchennym urządzeniem, a elementem dekoracyjnym wnętrza.

Ze względu na wszystkie wymienione zalety, ekspresy kapsułkowe w ostatnich latach zyskały niemałą popularność i można je spotkać nie tylko w domach, lecz także wielu biurach.

Niestety, jak to zwykle bywa, wszystko ma swoje zalety i wady. W przypadku ekspresów ciśnieniowych na kapsułki dla wielu minusem może okazać się cena kawy sprzedawanej w kapsułkach. Opakowanie takiej kawy, w porównaniu do tej zwykłej, mielonej lub ziarnistej, jest znacznie droższe i w przeliczeniu na jedną filiżankę, cena nie wypada zbyt korzystnie.

Dodatkowo bariści podkreślają, że kawa z kapsułek, a konkretnie jej jakość, pozostawia wiele do życzenia. Taka zmielona wcześniej kawa, często kiepskiej jakości, z dodatkiem mleka w proszku lub innych smakowych dodatków, nigdy nie będzie wysokiej jakości napojem, pomimo szczelnego zamknięcia w kapsułce.

Ekspresy kapsułkowe są tak skonstruowane, by można było umieścić w nich jeden, określony przez producenta typ kapsułek. Najczęściej przypominają kolorowe minikrążki lub kubełki. Dzięki temu producent niejako „wymusza” na nas przywiązanie do jednej marki kawy, nie pozostawiając miejsca na wybór. Co prawda, istnieją kapsułki z możliwością umieszczenia w nich własnej kawy, ale to już raczej mija się z główną ideą posiadania tego rodzaju ekspresu ciśnieniowego.

Ekspresy kolbowe

Drugą grupą są tak zwane ekspresy kolbowe, które swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznej miarce z rączką, która jest wypełniana mieloną kawą i doczepiana do ekspresu.

Za pomocą takiego urządzenia przygotujemy aromatyczne espresso oraz cappuccino i latte ze spienionym mlekiem. W odróżnieniu od kawy z ekspresu przelewowego, przygotowany napój posiada charakterystyczną piankę, czyli cremę.

Możemy używać gotowej kawy lub takiej świeżo mielonej. Z pomocą specjalnej dyszy spienimy mleko i uzyskamy mleczno-kawowy napój. Cały proces przygotowywania napoju w ekspresie kolbowym można określić jako bardziej mechaniczny. W porównaniu do ekspresu przelewowego mamy już więcej możliwości, jeśli chodzi o rodzaje kaw, a porównując go z kolei do ekspresu kapsułkowego, swobodę wyboru kawy, ale też i więcej pracy.

Chodzi tutaj o sam proces napełniania pojemnika z kawą, spieniania mleka oraz czyszczenia urządzenia. Niewątpliwie jednak kawa przygotowana w ekspresie kolbowym może być na dużo wyższym poziomie i z pewnością jej jakość oraz smak zadowolą wielu koneserów aromatycznego, czarnego napoju.

Ten typ ekspresów jest także wykorzystywany w kawiarniach i restauracjach, dlatego przygotowana w nim kawa, nawet w zaciszu domowym, może smakować jak we włoskiej cafeterii.

Rozpiętość cenowa tego typu urządzeń jest bardzo duża. Może kosztować od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Cena zależy przede wszystkim od parametrów, materiałów, dodatkowych funkcji oraz producenta ekspresu.

Ekspresy automatyczne

Trzecią i ostatnią grupą ekspresów są modele automatyczne. Polecane do domowego użytku dla mało doświadczonych użytkowników, a przede wszystkim do firm. Kawa w ekspresie automatycznym jest przygotowywana w kilka chwil bez względu na rodzaj. W parę sekund przygotujemy nie tylko aromatyczne espresso ze świeżo mielonej kawy, lecz także pyszne latte, cappuccino i macchiato. Wystarczy wcisnąć jeden guzik i gotowe.

Ekspresy automatyczne, jak sama nazwa wskazuje, same mielą kawę i spieniają mleko. Wystarczy jedynie wypełnić komory odpowiednim produktem. Posiadają także funkcję samooczyszczenia, jednak mimo tego nie unikniemy obowiązku mycia pojemnika na mleko czy też podstawki i ociekacza. To najlepszy wybór dla osób ceniących doskonały smak kawy i maksymalną wygodę jej przygotowywania.

Niekiedy wymieniane są także tak zwane ekspresy kombinowane. Nie są zbyt popularne, jednak niewątpliwie to ciekawa propozycja łącząca w sobie ekspres ciśnieniowy kolbowy oraz przelewowy. Dla wielu może być rozsądnym rozwiązaniem, gdy nie możemy zdecydować się na jeden typ ekspresu lub doceniamy tak samo smak kawy z ekspresu ciśnieniowego, jak i przelewowego.

Jaki ciśnieniowy ekspres do kawy warto kupić?

Przy zakupie ekspresu warto przede wszystkim zastanowić się, jakie funkcje będą najważniejsze. Urządzenie wyposażone w młynek do mielenia ziaren będzie atrakcyjne, świeżo zmielona kawa ma niepowtarzalny aromat i doskonały smak. Ekspres tego typu będzie zatem doskonałym wyborem dla każdego kawosza, który ceni sobie walory smakowe napoju. Warto zwrócić także uwagę na system spieniania mleka. Koneserzy mlecznych kaw mogą wybrać sprzęt, który umożliwia szybkie i bezproblemowe przygotowanie tego typu napojów. Jeśli spienianie mleka nie jest aż tak ważne, w zupełności wystarczy dysza do samodzielnej obsługi. Najważniejsze jednak, by ekspres do kawy był prosty i intuicyjny w obsłudze, a także energooszczędny, co pozwoli na wygodne oraz tanie parzenie doskonałej kawy.