Czym popijać leki? Najbezpieczniejsza jest woda!
Czym najczęściej popijamy leki? Niestety zazwyczaj tym, co akurat mamy pod ręką. Wbrew pozorom to, czy jest to sok, herbata czy woda jest szalenie ważne i ma ogromny wpływ na nasz organizm. Nieprawidłowe popicie leku może doprowadzić do złego samopoczucia, powikłań czy nawet zgonu.
Nie tylko ważne jest kiedy spożywamy lek - czy przed, podczas czy po posiłku, ale również to, z czym go łączymy. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ wpływa to na wchłanianie i działanie leków na nasz organizm! Nie od dziś wiadomo, że wiele powikłań w leczeniu ma swoją przyczynę w niekorzystnym wpływie żywności i napojów na leki. Niektóre z nich mogą powodować zaburzenia rytmu serca czy wzrost ciśnienia krwi.
Czym nie popijać leków?
- herbata - posiada ona właściwości ściągające błonę śluzową jelita, dlatego przyczynia się do o wiele gorszego wchłaniania leku.
- kawa - kofeina w niej zawarta potrafi potęgować działanie takich związków jak teofilina czy aspiryna, co w dużym stopniu może wpłynąć na podrażnienie żołądka.
- mleko - obecny w mleku wapń w interakcji z niektórymi antybiotykami potrafi zmniejszyć ich aktywność. Dlatego też owsianka na bazie mleka do lekarstwa, tak często stosowana przez osoby starsze, nie jest najlepszym pomysłem, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
- sok owocowy - soki owocowe na czele z sokiem grejpfrutowym są wyjątkowo niebezpieczne. Zawiera on flawonoidy, które zakłócając proces metabolizmu leków, potęgują ich działanie nawet 10-krotnie! Jest to szczególnie niebezpieczne podczas przyjmowania leków kardiologicznych czy uspokajających.
- alkohol - to powinno być oczywiste dla każdego z nas. Szczególnie leki uspokajające czy nasenne nie powinny absolutnie wchodzić w reakcje z alkoholem. Tabletki przeciwbólowe, takie jak aspiryna, paracetamol czy ibuprofen popite piwem czy winem mogą doprowadzić do podrażnień żołądka.
Jedzenie a leki
Jedzenie również wchodzi w reakcje z lekami, dlatego jeśli przyjmowanych przez nas leków nie powinniśmy łączyć z mlekiem, nie powinniśmy robić tego również z jedzeniem zrobionym na bazie mleka, takim jak sery, jogurty czy owsianka. Ciśnienie może nam także niebezpiecznie wzrosnąć, jeśli połączymy niektóre leki przeciwgruźlicze czy antydepresyjne z serem pleśniowym, bananami, wędzonymi rybami lub mięsem oraz przejrzałymi owocami.
Są leki, które powinniśmy spożywać na pusty żołądek, inne podczas posiłku. Każdy preparat ma inne substancje aktywne, dlatego przed jego połknięciem należy dokładnie przeczytać ulotkę bądź skonsultować się z lekarzem.
Czym popijać leki?
Najbezpieczniejsza i bezkonkurencyjna w tym przypadku będzie woda.
Niektórzy ludzie potrafią połknąć tabletkę bez popijania. Nie jest to całkowicie zdrowe, ponieważ zażycie płynu ma nie tylko ułatwić połykanie, ale także rozpuszczenie się preparatu. Bywa również, że do połknięcia lekarstwa bierzemy zaledwie łyk wody - to również nie wystarcza. Okazuje się, że najbardziej optymalna ilość to szklanka, około 200ml-250ml.
Czy to jaką wodę wybierzemy ma znaczenie? Bardziej nada się woda przegotowana, źródlana czy mineralna? Jaka jest między nimi różnica? Najważniejsze w tym zagadnieniu jest przed chwilą omówiona kwestia ilości oraz temperatura płynu. Nie może to być wrzątek, ale woda prosto z lodówki również nie jest dobrym rozwiązaniem. Najlepsza będzie woda w temperaturze pokojowej, które nie będzie w stanie nas podrażniać w żaden sposób i nie będzie wywierała wpływu na zażywany lek.
Nie powinniśmy popijać również na siedząco. W tej pozycji osłabiony zostaje ruch mięśni, przez co tabletka porusza się wolniej i może zalegać w przełyku. Tabletki należy zawsze spożywać w pozycji stojącej!
Soki czy inne napoje są często używane do maskowanie nieprzyjemnego smaku lekarstw, jednak zanim zdecydujemy się na nie następnym razem, warto zastanowić się nad ich możliwym oddziaływaniem na lek i na wszelki wypadek skonsultować się ze specjalistą, bądź dokładnie zapoznać z ulotką.
Przeczytaj również