Czy picie dużej ilości wody w ciąży rozwiąże ciążowe dolegliwości?
Picie wody w ciąży jest bardzo ważne nie tylko dla prawidłowego rozwoju płodu, ale także dla dobrego samopoczucia przyszłej mamy. Wiele kobiet nie potrafi sobie poradzić z często przytłaczającymi dolegliwościami ciążowymi, a przecież najlepszym sposobem na mdłości w ciąży jest po prostu woda źródlana!
Picie wody w ciąży neutralizuje towarzyszące jej dolegliwości
Pierwszy trymestr ciąży to moment prawdziwej rewolucji dla organizmu kobiety. Dlatego też wiele pań szczególnie w pierwszych miesiącach oczekiwania na dziecko uskarża się na poranne nudności, wymioty, zgagę czy niestrawność, a niejednokrotnie i suchą skórę. Sprawdzonym sposobem na ich neutralizowanie jest picie odpowiedniej ilości wody. Właściwie nawadniając organizm znacznie poprawia się jego funkcjonowanie. Przyjmowanie dużej ilości płynów nie tylko pomaga zwalczyć problem zaparć, ale także stanowi profilaktykę przed tak niebezpiecznym odwodnieniem. Dlatego też szczególnie często po szklankę wody powinny sięgać te ciężarne, które męczą wymioty.
Picie dużych ilości wody w ciąży pomaga zminimalizować jej dolegliwości również poprzez fakt, że wraz z wodą źródlaną lub mineralną dostarcza się ważne dla organizmu pierwiastki śladowe i mikroelementy. Woda wzbogacona o jod może stymulować pracę hormonów, poniekąd odpowiedzialnych za poranne mdłości. Właściwe nawodnienie poprawia metabolizm. A duże ilości wody pomagają wypłukiwać z organizmu toksyny. Liczne badania naukowe potwierdzają, że kobiety dbające o odpowiednie nawodnienie w czasie ciąży mniej uskarżały się na dolegliwości towarzyszące przy pierwszym trymestrze.
Picie wody w ciąży zabezpiecza matkę i dziecko
Oprócz tego, że woda w ciąży pomaga zwalczać dolegliwości, działa także profilaktycznie. Otóż pijąc dużo wody ciężarna chroni sie przed infekcjami dolnego odcinka układu moczowego. To schorzenie jest bardzo niebezpieczne, bowiem może wywołać odmiedniczkowe zapalenie nerek, zahamowanie wzrostu płodu, zapalenie błon płodowych, niską masę urodzeniową dziecka, a nawet doprowadzić do przedwczesnego porodu bądź infekcji poporodowych. Jak pokazują statystyki są to nieprawidłowości spowodowane pośrednio właśnie brakiem odpowiedniej podaży płynów.
Zapotrzebowanie na płyny w ciąży wynosi 2-2,5 l
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne podkreśla, że w czasie ciąży rośnie zapotrzebowanie organizmu na płyny i jest wyższe przynajmniej o 300 ml niż w przypadku kobiet nieciężarnych. Ginekolodzy zalecają ciężarnym pacjentkom, aby przyjmowały w codziennej diecie przynajmniej 2 litry płynów, z czego minimum 60% musi stanowić woda. Znaczącą kwestia jest również to, jaką wodę należy pić w ciąży. W trosce o zdrowe nawodnienie organizmu kobiety oczekującej dziecka warto przede wszystkim sięgac po wodę źródlana lub mineralną, niegazowaną o niskim składzie mineralnym (niskozmineralizowaną). Najkorzystniejsze są zatem te wody, które zawierają mniej niż 500 mg/l składników mineralnych, a ponadto wykazują jednocześnie wysoką zawartość jonów magnezu i wapnia przy niskiej zawartości sodu.
To, ile wody pić w ciąży zależy od wielu czynników
Picie wody w ciąży oscyluje między 1 a 2,5 litra dziennie. Są to jednak dane szacunkowe. Faktyczny stan zapotrzebowania organizmu ciężarnej na płyny uzależniony jest w istocie od wielu czynników. O tym, ile wody pić w ciąży zależy chociażby od temperatury powietrza oraz aktywności fizycznej kobiety. Przy upałach ciężarna powinna przyjąć nawet do 3 litrów płynów! Niezależnie jednak od tego, każda kobieta przy nadziei powinna częściej niż wcześniej sięgać po szklankę wody.
Przeczytaj również