Czym jest woda alkaliczna? Kto powinien ją pić?
Woda to podstawowy składnik naszego organizmu, dlatego jest tak ważna do jego prawidłowego funkcjonowania. Nie bez przyczyny więc powinniśmy wypijać około 2 litrów wody dziennie. Najistotniejsze jest jednak to, jaką wodę spożywamy – jej jakość ma ogromne znaczenie. Ostatnio coraz bardziej popularna stała się tzw. woda zasadowa inaczej nazywana wodą alkaliczną. Sprawdźmy, czym się wyróżnia i kto powinien ją pić.
Woda zasadowa – co ją wyróżnia? Właściwości wody alkalicznej
Woda alkaliczna wyróżnia się wysokim pH (miara kwasowości lub zasadowości roztworu). Chemicznie czysta woda posiada pH 7, czyli ma odczyn neutralny, natomiast woda zasadowa ma pH powyżej 7,5 (około 9). Lecznicze właściwości wody alkalicznej doceniono już około 50 lat temu w Japonii. Picie takiej wody jest polecane osobom, które zmagają się z zakwaszeniem organizmu. Wysokie pH wody alkalicznej skutecznie pomoże uregulować gospodarkę kwasowo-zasadową.
Dla kogo woda alkaliczna?
Woda zasadowa jest polecana osobom, które na co dzień wykonują duży wysiłek fizyczny oraz uprawiają sport. Wzmożona aktywność doprowadza do dużego zakwaszenia mięśni, a także utraty składników mineralnych. Ważne więc, aby uzupełnić ich niedobory poprzez picie wody. Po intensywnym wysiłku jest to konieczne, aby nie doszło do niebezpiecznego odwodnienia organizmu.
Po wodę zasadową powinny także sięgać osoby, które zmagają się z zakwaszeniem organizmu. Do takiego stanu najczęściej doprowadza nieprawidłowa dieta, siedzący tryb życia, stres i zanieczyszczenie powietrza. Regularne picie wody alkalicznej pomoże naszemu organizmowi odzyskać balans, co pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Zmniejszy się prawdopodobieństwo takich chorób, jak otyłość, miażdżyca, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.
Woda o wysokim pH jest także odpowiednia dla osób, które mają stresujący tryb życia. Stres i życie w biegu nie sprzyja naszemu zdrowiu i również prowadzi do zakwaszenia organizmu. Picie wody alkalicznej poprawi nasze samopoczucie i doda energii.
Jest szczególnie polecana osobom, które się odchudzają. Pozwala utrzymać równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Stanowi uzupełnienie zbilansowanej diety i świetnie nawadnia po wyczerpujących ćwiczeniach fizycznych.
Według badań woda alkaliczna może również być wykorzystywana w profilaktyce i leczeniu osteoporozy, która najczęściej dotyka kobiety w okresie menopauzy. Woda zasadowa bogata w wapń skuteczniej zapobiega resorpcji kości niż zwykła woda mineralna z wapniem. Doniesienia te nie są jednak wystarczająco udokumentowane i wymagają dalszych badań.
Woda alkaliczna wspiera organizm w walce z różnymi chorobami. Jest więc wskazana, kiedy mamy obniżoną odporność i łatwo dopadają nas infekcje.
Zalety picia wody zasadowej
Wśród zalet picia wody alkalicznej, na szczególną uwagę zasługują:
- nawodnienie organizmu, co wpływa na lepsze samopoczucie każdego dnia,
- uregulowanie gospodarki kwasowo-zasadowej,
- oczyszczenie z toksyn,
- zneutralizowanie działania wolnych rodników,
- mamy więcej energii,
- pozytywny wpływ na skórę,
- pomaga stracić zbędne kilogramy,
- zmniejsza ciśnienie krwi,
- niweluje uczucie zgagi w przełyku,
- zmniejsza ryzyko wystąpienia różnych chorób.
Warto jednak wiedzieć, że korzyści zdrowotne z picia wody alkalicznej nie będą rosły wraz z jej wyższym pH. Jeśli woda ma zbyt zasadowy odczyn, staje się niesmaczna (ma gorzkawy smak) i może wręcz wpłynąć negatywnie na zdrowie (niekorzystne działanie na przełyk i żołądek), a nawet niszczy sprzęty kuchenne. Woda zasadowa o pH 9 w zupełności wystarczy, by skorzystać z jej leczniczego działania.
Woda alkaliczna – przeciwwskazania
Wiemy już, kto może czerpać korzyści z picia wody alkalicznej. Dla kogo nie jest ona wskazana? Przeciwwskazaniem do częstego picia wody zasadowej są zaburzenia pracy nerek, wiek (osoby starsze i dzieci poniżej 3. roku życia), choroby żołądka. Woda alkaliczna nie jest też odpowiednia do popijania leków, ponieważ może obniżać ich działanie.
Jak powstaje woda alkaliczna?
Woda zasadowa wydobywana jest z wody głębinowej, po czym zostaje poddana procesowi jonizacji. W wodzie jonizowanej odczyn kwaśny zostaje oddzielony od zasadowego. Woda alkaliczna pozyskiwana jest ze specjalnych źródeł, które znajdują się także w Polsce. Woda o najwyższym pH na świecie znajduje się na Islandii. Wodę alkaliczną butelkuje się i wprowadza do sprzedaży sklepowej – coraz częściej można znaleźć ją na półkach supermarketów. W domowych warunkach do uzyskania wody zasadowej potrzebny jest dość kosztowny sprzęt – jonizator.
Jak pić wodę zasadową?
Wodę alkaliczną najlepiej pić rano na czczo i powtarzać tę czynność przez co najmniej dwa tygodnie, aby odczuć jej prozdrowotne działanie. Należy jednak mieć na uwadze, że na temat wody zasadowej nie przeprowadzono jeszcze wystarczająco dużo badań, aby jednoznacznie potwierdzić jej skuteczność. Dlatego sięgając po wodę, zwracajmy uwagę przede wszystkim na jej jakość i zawartość składników mineralnych, a niekoniecznie na jej pH. Wodę alkaliczną stosujmy w ramach kilkutygodniowej kuracji. Aby zwiększyć wchłanianie wody alkalicznej (i każdej innej) oraz zawartych w niej składników mineralnych, należy pić ją często i małymi łykami.
Dlaczego picie wody jest tak ważne dla naszego zdrowia?
Dbanie o właściwe nawodnienie naszego organizmu jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Aby mieć pewność, że pijemy wysokiej jakości wodę, bogatą w cenne składniki mineralne, powinniśmy zaufać sprawdzonym producentom. Woda źródlana Dar Natury posiada optymalny dla człowieka skład mineralny, w tym najważniejsze pierwiastki, czyli wapń i magnez (m.in. wspomagają pracę układu nerwowego i układu krążenia). Możemy zamówić ją razem z dystrybutorem zarówno do naszej pracy, jak i domu.
Źródła:
Przeczytaj również