Recykling tworzyw sztucznych – czy zawsze jest możliwy?
Proces biodegradacji tworzyw sztucznych, czyli wykonanych z polimerów nie występujących w naturze, trwa bardzo długo, nawet ok. 1000 lat. Dlatego właśnie nieodpowiedzialne traktowanie takich przedmiotów może być wyjątkowo groźne dla Ziemi. Na szczęście, aby zapobiec poważnym zmianom na naszej planecie, powstała idea recyklingu tworzyw sztucznych. Dowiedz się, na czym to polega i jak możemy przysłużyć się Ziemi!
Na czym polega recykling tworzyw sztucznych?
Sam recykling tworzyw sztucznych to nic innego, jak ich przetwarzanie w celu wykonania z nich nowych przedmiotów. Warto pamiętać, że kontenery lub worki przeznaczone na śmieci z takiego materiału mają kolor żółty. Nie należy również wierzyć w mity dotyczące śmieciarek, w których rzekomo wszystkie odpady mają być ponownie zmieszane. Nowoczesne pojazdy wyposażone są w specjalne przegrody, które pozwalają wpaść odpadom w odpowiednie miejsce. Sam recykling tworzyw sztucznych można zamknąć w pięciu etapach:
- Na tym etapie należy przeprowadzić segregację śmieci. Najlepiej zrobić to wcześniej, w firmie bądź w domu,
- Teraz odpadki są starannie rozdrabniane przez specjalne łyny, aby uzyskać jednolitą wielkość kawałków tworzywa,
- Następnie masa jest starannie myta z użyciem środków czyszczących i dokładnie osuszana,
- Ten etap polega na nadaniu tworzywu nowego kształtu, a często i koloru, czyli przystosowaniu go do nowej roli,
- Na koniec produkty są zabezpieczane i magazynowane.
Taki proces recyklingu tworzyw sztucznych nazywa się recyklingiem materiałowym. Jakie inne typy recyklingu tworzyw sztucznych możemy wyróżnić?
Metody recyklingu tworzyw sztucznych – jak to wygląda?
Recykling tworzyw sztucznych to nie tylko ich rozdrabnianie i wykonywanie z nich zupełnie nowych przedmiotów. Recyklingiem nazywa się bowiem również oddawanie butelek np. z kaucją, a następnie ich ponowne napełnianie. Nosi to nazwę ponownego zastosowania. Ponowne użytkowanie zakłada natomiast regenerację produktu i użycie go po przywróceniu pierwotnej formy. Wykonywanie zupełnie nowych produktów z użytego wcześniej materiału to tzw. dalsze zastosowanie.
Recykling tworzyw sztucznych możemy podzielić również ze względu na sposób jego przeprowadzenia. Poza wspomnianym już recyklingiem materiałowym często stosowany jest również ten chemiczny. Polega on na zmianie właściwości fizyczno-chemicznych tworzywa przed jego ponownym wykorzystaniem. Do pozostałych typów należą recykling surowcowy, oparty na rozkładaniu materiałów na części pierwsze, czyli do ich surowcowej postaci, w celu użycia ich w tej formie, a także termiczny, czyli pozyskiwanie energii z materiału recyklingowego. Każdy z nich przeprowadzany jest według ścisłych wytycznych w kontrolowanych warunkach. Wyróżnia się także recykling organiczny, jednak nie dotyczy on tworzyw sztucznych. To właśnie ze względu na mnogość typów przetwarzania sztucznych materiałów ich recykling najczęściej jest możliwy. Istnieje niewielkie wyjątków, np tworzywa zawierające szkodliwe substancje.
Produkty recyklingu tworzyw sztucznych – co może z nich powstać?
W wyniku recyklingu tworzyw sztucznych powstają nie tylko kolejne plastikowe opakowania czy worki, lecz także ramy okienne z PCV, części samochodowe, ogrodzenia, słupy ogrodowe czy nici. Co więcej, po właściwej obróbce technicznej materiały te mogą być wykorzystane również do produkcji farb i lakierów. W recyklingu surowcowym możliwe jest np. pozyskanie dwutlenku węgla, który stosowany jest przy wytapianiu stali, co zmniejsza ryzyko powstania tlenku węgla. Z tworzywa sztucznego można również pozyskać energię, co pozwala oszczędzać surowce kopalniane. To, co powstanie z danych produktów, zależy między innymi od widocznych na nich kodów recyklingu tworzyw sztucznych. Przykładowo z butelek PET można wykonać pojemniki do przechowywania żywności, natomiast te oznaczone jako PCV w zupełności się do tego nie nadają. Jakiś czas temu wypłynął nawet temat unijnych dotacji na recykling tworzyw sztucznych. W związku z niedawno uchwaloną decyzją, według której do 2030 roku możliwa będzie produkcja wyłącznie przedmiotów z tworzyw sztucznych nadających się do recyklingu, takie wsparcie jest jak najbardziej prawdopodobne.
Wiesz już, co to jest recykling tworzyw sztucznych? Teraz pora zadbać o środowisko! Dystrybutor wody Dar Natury to znacznie mniej plastiku w Twoim domu czy biurze, a także jego ponowne wykorzystanie. A skoro to wygodne i ekonomiczne rozwiązanie, dlaczego by przy okazji nie przysłużyć się planecie?
Przeczytaj również