28.04.2020

Woda z kranu, dystrybutora czy woda filtrowana?

Wiele mówi się o konieczności picia wody, gdyż jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wpływa na nasz wygląd, samopoczucie, a także metabolizm, pomagając zachować prawidłową masę ciała. Mniej miejsca natomiast poświęca się jakości wody, którą spożywamy. Wobec tego warto zadać sobie pytanie, jaką wodę wybrać – z kranu, dystrybutora, butelkowaną czy może filtrowaną?

Woda filtrowana czy woda z kranu

Jakość wody z kranu uzależniona jest od wielu czynników, w tym m.in. od lokalizacji, ponieważ różni się ona w zależności od źródła. Zadaniem lokalnych przedsiębiorstw wodociągowych jest dostarczenie do gospodarstw domowych takiej jakości wody, by nie powodowała ona zagrożenia dla zdrowia człowieka, co oznacza, że woda ta musi być zdatna do spożycia. Dlatego też można wysnuć wniosek, że picie wody z kranu jest całkowicie bezpieczne i możemy robić to bez obaw o własne zdrowie. Przynajmniej tak jest w teorii, ponieważ warto pamiętać, że jakość wody z kranu uzależniona jest również od stanu naszej prywatnej instalacji wodociągowej – tą drogą do naszej „kranówki” może dostawać się np. rdza czy zanieczyszczenia mikrobiologiczne.

Nie bez znaczenia przy tym jest to, że w większości przypadków woda z kranu jest twarda, co oznacza, że zawiera sole wapnia i magnezu. Nie stanowi ona zagrożenia dla naszego zdrowia (wprost przeciwnie), ale może znacznie skrócić żywotność naszych sprzętów: czajnika, pralki czy zmywarki. Z tych powodów, jeśli zdecydujemy się na picie wody kranowej, warto ją wcześniej przefiltrować np. za pomocą czajnika filtrującego lub zakładając specjalny filtr do wody na cały dom (podłącza się go do prywatnej instalacji wodociągowej). Wiele osób jednak zastanawia się nad tym, czy woda filtrowana jest zdrowa.

Woda z dystrybutora - czyli woda filtrowana

Jeszcze do niedawna dystrybutory wody kojarzyły się z wielkimi butlami wody umieszczanymi w takich miejscach jak np. przychodnie, urzędy i firmy usługowe. Obecnie jednak coraz więcej osób decyduje się na dystrybutor wody w gospodarstwach domowych. Związane jest to m.in. z wygodą, ponieważ decydując się na picie wody z dystrybutora w domu, nie musimy martwić się o to, że nam jej zabraknie. Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest również to, że w przeciwieństwie do picia wody butelkowanej, nie przyczyniamy się do produkcji plastiku, a tym samym do degradacji naszej planety. Warto przy tym podkreślić, że woda z dystrybutora to zazwyczaj woda źródlana, charakteryzująca się wysoką jakością, która jest bezpieczna nawet dla niemowląt. Nie bez znaczenia są również jej walory smakowe i zapachowe, które odgrywają ważną rolę przy wyborze wody.

Zastanawiając się nad tym, jaką wodę wybrać, warto wziąć pod uwagę również czynnik ekonomiczny i przeliczyć, który wariant jest najbardziej opłacalny dla naszego budżetu domowego. Dystrybutor wody to rekomendowane rozwiązanie przede wszystkim dla rodzin, bowiem pozwala wyrobić nawyk regularnego picia wody.

Woda filtrowana

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy woda filtrowana jest zdrowa i czy można ją pić bez obaw o własne zdrowie. Zanim odpowiemy na to pytanie, warto wcześniej wyjaśnić, na czym polega proces filtracji wody. Poprzez termin ten można rozumieć oczyszczanie wody, którego celem jest uzyskanie wody bezpiecznej i zdatnej do spożycia. Warto pamiętać, że woda, którą kupujemy w butelkach lub woda pochodząca z dystrybutora została poddana już filtracji, ponieważ w przeciwnym razie nie zostałaby dopuszczona do sprzedaży.

Najprostszym, a zarazem najpowszechniejszym sposobem filtracji wody we własnym zakresie jest zastosowanie specjalnego filtra do wody pitnej. Można wybrać filtr, który montuje się bezpośrednio przy domowej instalacji wodociągowej lub zakupić dzbanek filtrujący. Pierwsza opcja ma znacznie więcej zalet, ponieważ będziemy mogli spożywać wodę bezpośrednio z kranu. Natomiast drugie rozwiązanie wymaga przelewania wody z kranu do dzbanka, co na dłuższą metę może być niego uciążliwe.