11.08.2017

Sekret baristy: parzenie kawy

Mimo, że pijemy ten napój każdego dnia, tajniki profesjonalnego parzenia kawy są dla nas owiane tajemnicą. Bariści mają swoje sposoby parzenia kawy, które sprawiają że jest wyjątkowo aromatyczna, intensywna i smakowita. Sposoby parzenia kawy różnią się w zależności od jej gatunku, rodzaju napoju oraz technik wykorzystywanych przez baristę. Jak parzyć kawę, by zachwycała smakiem i zapachem? Zaraz się wszystkiego dowiesz.

Podstawowe sposoby parzenia kawy

Czarna lub z mlekiem to najpopularniejsze wersje kawy, ale oczywiście sposobów przygotowania tego napoju jest zdecydowanie więcej. Każdy miłośnik kawy ma swoje własne upodobania. Technik i sposobów parzenia kawy jest tak wiele, że trudno je wszystkie wymienić. Wciąż pojawiają się nowe rodzaje przygotowania czarnego naparu i nowe modyfikacje podstawowych typów kawy. Każdy barista ma również swoje własne tajemne sztuczki, które sprawiają, że przygotowany przez niego napój smakuje niepowtarzalnie. Istnieją jednak trzy podstawowe sposoby parzenia kawy, które powinien znać każdy kawosz. Są to oczywiście: kawa po turecku, espresso oraz americana.

Parzenie kawy “po turecku”

Jej parzenie jest dość czasochłonne, ale wynagradza to głęboki, oryginalny smak. Ziarna kawy trzeba najpierw zmielić na drobny pył (jeszcze drobniej niż w ekspresie ciśnieniowym), co jest dość trudne i wymaga posiadania bardzo dobrego młynka. Tradycyjna technika wymaga parzenia kawy w tzw. dżezwiu, czyli miedzianym tygielku o wąskiej szyjce. Naczynie napełnia się do połowy wysokości zimną wodą i dodaje zmieloną na miał kawę. Można ją raz zamieszać, a następnie gotować na małym ogniu. Cały czas należy obserwować stopień spienienia i w odpowiednim momencie unosić naczynie znad ognia albo zestawić na bok. Aby dodać kawie charakterystycznego smaku, czasem przyprawia się ją cynamonem, kardamonem lub wanilią. Kawa po turecku jest bardzo mocna, słodka i aromatyczna.

Czego używamy do parzenia kawy Espresso?

Ta mała, skondensowana dawka czarnego płynu to najpopularniejszy sposób parzenia kawy we Włoszech. Espresso nie powinno mieć więcej niż 25 ml objętości i może być podawane jako samodzielny napój, albo stanowić bazę dla cappuccino lub caffe late. Do parzenia kawy espresso używa się ekspresu ciśnieniowego. Najpierw barista wsypuje kawę do sitka i delikatnie ugniata przy pomocy urządzenia zwanego tamperem. Następnie umieszcza sitko w specjalnej kolbie, którą przekłada do tzw. grupy. Parzenie kawy rozpoczyna się w momencie, gdy temperatura w bojlerze osiągnie około 90 stopni. Wysokie ciśnienie powoduje wydzielanie się z ziaren substancji oleistych, dzięki którym powierzchnię kawy pokrywa jasnobrązowa pianka, czyli tzw. crema. Jeśli ekspres jest wyposażony we własny młynek, espresso jest wyjątkowo aromatyczne i pobudzające.

Americana, czyli amerykańsko-włoski sposób parzenia kawy

Americana (kawa po amerykańsku) narodziła się podczas drugiej wojny światowej. Amerykańscy żołnierze, stęsknieni za domowym smakiem kawy, prosili o dolewania wody do klasycznego, włoskiego espresso. Dzisiaj kawę po amerykańsku przygotowuje się w ekspresie przelewowym. Może występować w dwóch wersjach: albo w małej dawce (25-30ml), albo nawet w półlitrowym kubku! Do jej parzenia używa się dość grubo zmielonych ziaren. Americana to nic innego jak espresso zalane wodą. W procesie parzenia kawy, woda osiąga temperaturę 100 stopni i zostaje przelana przez specjalny filtr papierowy lub plastikowy. Od mocy grzałki, w którą jest wyposażony ekspres zależy czas przygotowania americany. Jej smak jest delikatniejszy i bardziej kremowy niż espresso, choć efekt pobudzenia jest podobny.