22.06.2017

Właściwości wody – czyli fakty, których nie wiesz o wodzie!

Żyjąc na “błękitnej planecie” otaczamy się wodą. Jest w nas, w otaczającym nas świecie, a także w spożywanym przez nas jedzeniu. Utrzymuje nas przy życiu, lecz również atakuje w formie powodzi. Woda to jeden z najbardziej zagadkowych żywiołów, zatem co o niej wiemy?

Chemiczne i fizyczne właściwości wody.

  1. Zmienne stany skupienia.
    Jak wszyscy wiemy, woda może występować w trzech zmiennych stanach skupienia:
  • ciekłym
    Co ciekawe woda jest jednym z niewielu związków chemicznych, które pomimo braku zawartości węgla w swojej budowie, są cieczą w warunkach neutralnych.
  • stałym
    Zamarzając, woda zwiększa swoją gęstość, zmieniając stan skupienia na stały i tym samym przyjmując postać lodu. Woda to jedna z niewielu substancji, która jako ciało stałe jest lżejsza od swojej ciekłej formy i dryfuje na niej.
  • gazowym
    Para wodna, ze względu na mniejszą ilość tworzących ją wiązań wodorowych jest bardziej niebezpieczna niż woda. Znacznie łatwiej poważnie poparzyć się parą wodną niż gorącą wodą.

Temperatura wrzenia a ciśnienie.
Bardzo interesującą właściwością wody jest fakt, że wraz ze spadkiem ciśnienia obniża się temperatura jej wrzenia. Oznacza to, że np.na szczycie Mount Everestu temperatura wrzenia wody spadnie do ok. 68°C.

Właściwości wody ważne dla naszego organizmu.

Nasz organizm w prawie 70% składa się z wody, wykorzystuje ją do wszelkich reakcji chemicznych zachodzących w naszym ciele, dlatego stanowi ona niezbędny element zdrowej diety, bez którego nie jesteśmy w stanie funkcjonować.

  1. Wypłukuje toksyny.
    Jak mówiliśmy, woda przyczynia się do każdej reakcji chemicznej zachodzącej w naszym ciele w tym do trawienia i oczyszczanie substancji toksycznych. Dzięki niej wątroba i nerki mogą prawidłowo wypełniać swoje funkcję “filtra” a krew i limfa wydalać niebezpieczne substancje.
  2. Buduje nasze ciało.
    Ciało kobiet to w 60% woda, mężczyźni mają tej substancji jeszcze więcej, gdyż aż 65%. Najwięcej wody znajduje się w ciele niemowląt i małych dzieci, nawet do 75%. Nic więc dziwnego, że utrata już 1% wody sprawia, że czujemy pragnienie, natomiast strata 20% może zaowocować utratą życia.
  3. Zapobiega chorobom.
    Udowodniono naukowo, że osoby, które codziennie przyjmują ok.2 l wody, są mniej narażone na nowotwory piersi, okrężnicy oraz pęcherza, a także choroby nerek i serca.
  4. Nawilża.
    Woda to główna substancja nawilżająca wykorzystywana przez nasz organizm, dzięki spożywaniu odpowiedniej ilości wody możemy zadbać o kondycję naszej skóry, a nawet spowolnić procesy starzenia.
  5. Uśmierza ból głowy.
    Większość bólów głowy spowodowanych jest wzrostem ciśnienia śródczaszkowego, do czego w dużym stopniu może przyczynić się odwodnienie organizmu. Dlatego często to właśnie woda może okazać się najlepszym lekiem przeciwbólowym.

Właściwości wody, o których warto pamiętać.

Podczas jednego dnia człowiek traci prawie 2 l wody zgromadzonej w organizmie, głównie za sprawą oddawania moczu oraz pocenia. Braki te jesteśmy zmuszenie uzupełniać, korzystając ze źródeł zewnętrznych, trzeba jednak uważać, gdyż możliwe jest “przepicie się” wodą. Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy nerki nie są w stanie przefiltrować całego wprowadzonego do organizmu płynu. Głównymi objawami “przedawkowania” wody są mdłości, drżenie mięśni, trudności z oddychanie a w skrajnych przypadkach nawet śpiączka. Przyjęta ilość wody, którą może wypić człowiek bez przykrych konsekwencji, wynosi 2-2,5l, jednak powinna być pita w małych ilościach przez cały dzień, gdyż nagłe dostarczenie do organizmu większej liczby płynu (ponad 2 szklanki) również może być niebezpieczne.