16.06.2017

Filtrować wodę czy nie filtrować? Oto jest pytanie

Filtrowanie wody - dla niektórych to obowiązek, którego nie można pominąć przed spożyciem wody; inni natomiast, do uzdatniania wody podchodzą z ogromnym dystansem. Dowiedz się, jak to jest naprawdę: czym jest filtracja wody i czy jej oczyszczanie jest naprawdę konieczne!

Filtrowanie wody - czym jest proces uzdatniania wody pitnej?

Filtracja wody jest to proces oczyszczania wody, którego celem jest przystosowanie jej do bezpiecznego spożycia lub innego zastosowania. Mimo, że spożywanie wody niesie ze sobą wiele korzyści, a woda jest źródłem wielu dobroczynnych właściwości i działań, to najpierw należy ją przygotować, aby rzeczywiście tak było. Filtrowanie wody polega bowiem na eliminacji wszelkich szkodliwych nieczystości, związków i składników, które znajdują się w jej składzie, aby jej stosowanie było w pełni bezpieczne.

Filtracja wody - którą wodę należy oczyszczać?

Filtrowanie wody zazwyczaj kojarzy się nam z oczyszczaniem wody z kranu przed jej właściwym spożyciem. Tak naprawdę, uzdatniać należy każdą wodę. Zarówno tą, którą będziemy pić, jak i tą, którą wykorzystamy w inny sposób. Otóż przebieg procesu filtracji wody dobiera się zgodnie z tym, jakie jest finalne zastosowanie wody. Wśród głównych metod oczyszczania wody (rodzaje filtracji wody) wyróżnia się m.in.:

  • zmiękczanie wody, np. zmiękczanie jonitowe - metoda ta jest wykorzystywana wówczas, gdy mamy do czynienia z twardą wodą;
  • odżelazianie - polega na eliminacji nadmiernej ilości związków żelaza, które się w niej wytrąciły;
  • klasyczna filtracja - metoda ta może bazować na filtracji mineralnej, mechanicznej lub węglowej;
  • demineralizacja - najczęściej odbywa się poprzez destylację, a polega na tym, że ze składu wody usuwany jest nadmiar rozpuszczonych w niej soli;
  • dezynfekcja - metoda ta polega na eliminowaniu z wody wszelkich szkodliwych mikroorganizmów, bakterii i zarazków.

Jak filtrować wodę?

Woda, którą kupujemy w butelkach lub zamawiamy od dobrego dystrybutora wody z pewnością została poddana odpowiedniej filtracji. W przeciwnym razie nie zostałaby dopuszczona do sprzedaży. Wówczas, takiej wody nie należy dodatkowo oczyszczać. Z kolei tą, którą spożywamy bezpośrednio z kranu, koniecznie należy uzdatnić. Mimo, że w wielu regionach kraju, potwierdza się bezpieczne spożycie wody bezpośrednio z kranu, to warto ją uzdatnić. Co istotne, metody filtracji wody w specjalnych do tego zakładach przebiegają profesjonalnie, pod okiem chemików i z wykorzystaniem specjalnego sprzętu. Takiej filtracji nie jesteśmy w stanie wykonać w domu, ale są na to inne sposoby. Jednym z najprostszych sposobów uzdatniania wody we własnym zakresie, jest zakup filtra do wodypitnej. Można sięgnąć po taki, który można zamontować bezpośrednio w kranie lub znajdujący się w dzbanku filtrującym. Pierwsza opcja jest wygodna z tego względu, że filtr do wody na kran umożliwia spożywać wodę bezpośrednio z kranu. Filtry do wody pitnej, znajdujące się w dzbankach z filtrami, również są bardzo praktyczne, a ich stosowanie nie jest trudne i kłopotliwe.

Należy pamiętać, że konieczność filtrowania wody nie jest wymysłem i zbędną czynnością. Wodę należy oczyszczać, czyli uzdatniać do picia. Jeśli mówimy o domowej filtracji, to kwestia ta dotyczy wody z kranu; sama w sobie może ona zawierać wiele szkodliwych związków, które podczas filtracji należy usunąć. Jeśli natomiast nie jesteś w stanie zadbać o uzdatnianie wody przed jej właściwym spożyciem, śmiało możesz sięgnąć po wodę butelkową lub zadbać o dostawę wody do domu, np. od dystrybutora wody Dar Natury, którego oferowana woda jest poddana profesjonalnej filtracji, a dzięki temu produkt jest w pełni bezpieczny i przystosowany do spożycia według najwyższych standardów.