08.05.2017

Jak uzupełnić elektrolity w organizmie?

Nasze ciało to jedno z najdoskonalszych dzieł Matki Natury - doskonale zaprojektowane o niezwykłych zdolnościach regeneracyjnych. Jednak aby ten niezwykle skomplikowany system mógł funkcjonować prawidłowo, potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych - w tym elektrolitów. Dowiedz się, czym są, za co odpowiadają i ja uzupełnić ich deficyty!

Elektrolity w organizmie - jaką pełnią funkcję

Elektrolity to nic innego jak jony soli, naładowane dodatnio (kationy) lub ujemnie (aniony). Rozpuszczają się one w płynach ustrojowych i odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu - przede wszystkim układów nerwowego i mięśniowego a także pracy serca. Mają one bowiem zdolność utrzymywania napięcia w błonach komórkowych, a także przenoszenia impulsów nerwowych. Ich niedobory mogą zatem prowadzić do problemów zdrowotnych, wynikających z zaburzeń pracy organizmu - zawroty głowy, osłabienie, wymioty i biegunka to najłagodniejsze z nich. Przy większych deficytach możliwe są nawet zaburzenia pracy serca, niewydolność nerek, problemy z ciśnieniem krwi, obrzęki nóg, bóle i kurcze mięśni czy omdlenia. Do najważniejszych dla nas elektrolitów należą:

potasowe - korzystnie wpływają na pracę nerek, układu nerwowego i mięśniowego. Biorą też udział w produkcji insuliny oraz procesach spalania tłuszczów i węglowodanów, dostarczają komórkom składniki odżywcze, regulują ciśnienie krwi, a także gospodarkę wodną organizmu,

sodowe - pomagają w utrzymaniu właściwego pH w organizmie oraz odpowiednio regulują jego gospodarkę wodną. Wspomagają właściwe funkcjonowanie układu mięśniowego, nerwowego oraz pracę serca. Zwiększają też wchłanialność substancji odżywczych,

chlorkowe - odpowiadają za gospodarkę kwasowo-zasadową i wodną organizmu (wpływają tym samym m.in. na prawidłowe pH krwi), wspomagają też procesy trawienne dzięki uczestnictwu w wytwarzaniu kwasu solnego w żołądku i amylazy w ślinie. Przyspieszają również wchłanianie witaminy B12, na której niedobory często cierpimy,

magnezowe - biorą udział w przemianach tłuszczów, węglowodanów i białek oraz usprawniają pracę układu sercowo-naczyniowego. Mają też ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego mózgu.

Niedobory tych cennych dla naszego organizmu substancji mogą zatem doprowadzić do poważnych kłopotów ze zdrowiem. Jak możemy uzupełnić elektrolity, aby zapobiec dolegliwościom związanym z ich brakiem?

Elektrolity do picia - prosty przepis na zdrowie

Wszyscy wiemy, że aby zachować prawidłowe funkcjonowanie wszystkich układów i narządów w naszym ciele, konieczne jest zdrowe odżywianie. W ten sposób dostarczymy organizmowi wszystkich niezbędnych mu składników odżywczych. Często zapominamy jednak, że pomocna w tym może być również… woda! Jej picie to doskonały sposób na to, jak uzupełnić elektrolity. Do codziennego spożycia powinniśmy wybrać wody nisko- (do 500 mg soli mineralnych na litr płynów) i średniozmineralizowane (500-1500 mg/l) - te ze zbyt dużą zawartością elektrolitów mogą nadmiernie obciążać nerki. Wody o mniejszej zawartości składników mineralnych są polecane szczególnie kobietom w ciąży lub okresie laktacji, a także małym dzieciom. Warto również na ich bazie przygotowywać domowe potrawy i napoje, nie zmienią one bowiem ich smaku, a są znacznie czystsze, niż ta z kranu - wszystko dzięki rygorystycznym badaniom i testom, którym są poddawane w procesie produkcji przed przeznaczeniem ich do spożycia. Te o wyższej zawartości elektrolitów rekomendowane są za to sportowcom - duży wysiłek fizyczny jest bowiem jedną z przyczyn ich nadmiernej utraty. Pozostałe to: brak snu, infekcje wirusowe, bardzo restrykcyjne diety odchudzające, nadmierna potliwość (wywołana chorobą, treningiem czy wysoką temperaturą) a także zatrucia pokarmowe. Jeżeli któraś z tych sytuacji dotyczy Ciebie, możesz wybrać wodę o wysokim stopniu mineralizacji, a także pić więcej soków warzywnych (pomidorowy to doskonałe, naturalne źródło potasu). W aptece znajdziesz też elektrolity do rozpuszczania w wodzie. Aby zachować dobre zdrowie, średnio powinniśmy przyjmować 1 ml płynów na 1 dostarczaną kcal lub 30 ml na kilogram ciała. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć - dlatego nie zapomnij o codziennym nawadnianiu!